• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Najczęstsze problemy osób w wieku podeszłym - choroby geriatryczne

Najczęstsze problemy osób w wieku podeszłym - choroby geriatryczne

Osoby starsze często borykają się z wieloma dolegliwościami zdrowotnymi. Niestety, nie tylko utrudniają one normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych obowiązków, ale mogą także stać się przyczyną ubezwłasnowolnienia.

Najczęstsze problemy osób w wieku podeszłym - choroby geriatryczne 29 paź

Seniorzy cierpiący na chorobę Alzheimera, demencję, nowotwory w zaawansowanym stadium i inne podobne problemy zdrowotne ludzi starszych na rozwiniętym etapie, często potrzebują stałej opieki. Statystyki są nieubłagane. Biorąc pod uwagę, że europejskie społeczeństwo starzeje się, warto poznać zagrożenia, które czekają zarówno na nas, jak i na naszych bliskich.

Choroby geriatryczne – poważne problemy zdrowotne osób w podeszłym wieku

Nikt z nas nie chce borykać się z problemami zdrowotnymi, które dopadają osoby w podeszłym wieku. Niestety, musimy być na nie przygotowani. Do najczęściej występujących chorób geriatrycznych należą m.in.:

  • Choroba Alzheimera. Objawia się ona zanikiem pamięci, dezorientacją i upośledzeniem zdolności rozumowania, rozpoznawania ludzi itp.
  • Choroba Parkinsona. Choroba układu nerwowego. Objawia się drżeniem kończyn i zaburzeniami mowy.
  • Nadciśnienie tętnicze. Zaliczane do najczęściej spotykanych schorzeń układu sercowo-naczyniowego u seniorów. Występowanie nadciśnienia tętniczego rośnie wraz z wiekiem.
  • Nowotwory. Do najczęściej występujących nowotworów u osób starszych zaliczamy m.in.: rak płuc, prostaty piersi, przełyku, trzustki, żołądka, jelita grubego, skóry (czerniak), nerki i pęcherza moczowego.
  • Cukrzyca. Chociaż po 60 roku życia ciężko wykluczyć ryzyko zachorowania na cukrzycę, można je zminimalizować. Regularne badania, aktywność fizyczna i zbilansowana dieta powinna obniżyć zagrożenie.
  • Choroby zwyrodnieniowe stawów. Tego typu dolegliwości powodują ogromny ból, ograniczenia ruchowe lub powstawanie patologii prowadzących do poważniejszych konsekwencji i powikłań. Obecnie ponad 50% osób po 50-tym roku życia cierpi na problemy ze stawami.
  • Osteoporoza. W grupie najwyższego ryzyka są osoby po 70 roku życia. Osteoporoza powoduje obniżenie wytrzymałości kości, która zwiększa ich łamliwość. Powikłania będące konsekwencją złamań są znaczącą przyczyną chorobowości i umieralności.
  • Depresja. Przyczyną depresji u seniorów jest najczęściej samotność, bezproduktywność, bezradność i uczucie, że nie są oni już nikomu potrzebni. Nie wolno więc lekceważyć żadnych oznak pogorszenia samopoczucia u osób starszych i jeśli to tylko możliwe, należy mobilizować ich do aktywnego życia społecznego.

Na wiele z powyższych schorzeń znamy sprawdzone lekarstwa. Niestety w większości przypadków są to choroby nieuleczalne. Medykamenty pozwalają jednak minimalizować konsekwencje i dolegliwości.

Jak sobie z tym radzić?

Najważniejsza jest opieka. Problemy zdrowotne osób starszych są częstą przyczyną depresji i spadku samopoczucia, gdyż seniorzy czują, że są obciążeniem dla swoich bliskich. Należy więc regularnie spędzać z nimi czas i rozmawiać.

Oczywiście w natłoku obowiązku służbowych, rodzinnych i osobistych, ciężko poświęcić każdą wolną chwilę seniorom. Warto więc poszukać pomocy domowej lub profesjonalnej pielęgniarki/pielęgniarza.

Kogo najlepiej wybrać? Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań. Jeśli opieka ma polegać na pomocy w sprzątaniu, gotowaniu, robieniu zakupów i spędzeniu kilku godzin dziennie (np. do powrotu pozostałych domowników), można poszukać osób prywatnych, bez szczególnych umiejętności. Gdy chodzi podawanie medykamentów (w tym robienie zastrzyków), pomoc przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych, myciu i ubieraniu się, należy zatrudnić wykwalifikowanych specjalistów.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class PILNE! opieka od 16.12.2020

Seniorka ma przyznane Pflegegrad 3. Porusza się za pomocą rollatora. U Seniorki występują dolegliwości związane z wiekiem starczym, problemy z ciśnieniem i inkontynencja. Pani potrzebuje pomocy przy ubieraniu, rozbieraniu się, myciu i przyjmowaniu leków.

Zobacz ofertę
class opieka od 21.12.2020

Mieszka sama we własnym mieszkaniu. Porusza się samodzielnie, ma zdiagnozowane początki demencji oraz raka piersi jest umysłowo sprawna, lubi wspominać swoje historie, jest bardzo miła. Wstaje o 7 rano, przychodzi Pan któy zakłada jej pończochy kompresyjne, do ubikacji idzie sobie sama, nie ma potrzeby wstawać w nocy, trzeba zrobić śniadanie, zjeść z nią, potem jest toaleta poranna i ona odbywa się w łózku, trzeba pomóc się jej umyć, babcia się sama rozbierze, nosi pieluchomajki, ale one są zabiezpieczające.Potem ogląda sobie telewizję, na 12 trzeba zrobić obiad, po obiedzie Pani sobie śpi do 15 - 16, nie jest wybredna, wszystko zje, nie lubi tylko jogurtów, lubi ciasto i herbatę popołudniu, o 18 je kolację, co drugi dzień jest kąpiel w łazience, która jest przystosowana do potrzeb babci, nie trzeba jej dźwigać, lubi rozmawiać, nie wymaga jednak żeby cały czas przy niej siedzieć, chodzi spać o 22. Do kotaktu jest syn, Musi być osoba z dobrym językiem niemieckim, bo trzeba z babcią isć do lekarza, do apteki, zamówić taksówkę, Nie potrzebne prawo jazdy ponieważ podopieczna nie ma samochodu, zamawiana jest taksówka

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 18.12.2020

Podopieczny mieszka sam w domu wielorodzinnym w małym mieście. Pan oprócz dolegliwości związnych z wiekiem starczym ma zdiagnozowaną cukrzycę insulinową. Podopieczny 20.06.2016 roku po upadku w domu, przebywał w szpitalu na leczeniu. W szpitalu podopieczny miał lekki wylew do mózgu, utworzył się krwiak, który zniknął po paru dniach.. Podpieczny porusza się na wózku inwlaidzkim bądź za pomocą rollatora. Po schodach nie chdzi. Potrzebuje pomocy przy kładzeniu się do łóżka, ubieraniu rozbieraniu się i myciu.

Zobacz ofertę