• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Najczęstsze problemy osób w wieku podeszłym - choroby geriatryczne

Najczęstsze problemy osób w wieku podeszłym - choroby geriatryczne

Osoby starsze często borykają się z wieloma dolegliwościami zdrowotnymi. Niestety, nie tylko utrudniają one normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych obowiązków, ale mogą także stać się przyczyną ubezwłasnowolnienia.

Najczęstsze problemy osób w wieku podeszłym - choroby geriatryczne 29 paź

Seniorzy cierpiący na chorobę Alzheimera, demencję, nowotwory w zaawansowanym stadium i inne podobne problemy zdrowotne ludzi starszych na rozwiniętym etapie, często potrzebują stałej opieki. Statystyki są nieubłagane. Biorąc pod uwagę, że europejskie społeczeństwo starzeje się, warto poznać zagrożenia, które czekają zarówno na nas, jak i na naszych bliskich.

Choroby geriatryczne – poważne problemy zdrowotne osób w podeszłym wieku

Nikt z nas nie chce borykać się z problemami zdrowotnymi, które dopadają osoby w podeszłym wieku. Niestety, musimy być na nie przygotowani. Do najczęściej występujących chorób geriatrycznych należą m.in.:

  • Choroba Alzheimera. Objawia się ona zanikiem pamięci, dezorientacją i upośledzeniem zdolności rozumowania, rozpoznawania ludzi itp.
  • Choroba Parkinsona. Choroba układu nerwowego. Objawia się drżeniem kończyn i zaburzeniami mowy.
  • Nadciśnienie tętnicze. Zaliczane do najczęściej spotykanych schorzeń układu sercowo-naczyniowego u seniorów. Występowanie nadciśnienia tętniczego rośnie wraz z wiekiem.
  • Nowotwory. Do najczęściej występujących nowotworów u osób starszych zaliczamy m.in.: rak płuc, prostaty piersi, przełyku, trzustki, żołądka, jelita grubego, skóry (czerniak), nerki i pęcherza moczowego.
  • Cukrzyca. Chociaż po 60 roku życia ciężko wykluczyć ryzyko zachorowania na cukrzycę, można je zminimalizować. Regularne badania, aktywność fizyczna i zbilansowana dieta powinna obniżyć zagrożenie.
  • Choroby zwyrodnieniowe stawów. Tego typu dolegliwości powodują ogromny ból, ograniczenia ruchowe lub powstawanie patologii prowadzących do poważniejszych konsekwencji i powikłań. Obecnie ponad 50% osób po 50-tym roku życia cierpi na problemy ze stawami.
  • Osteoporoza. W grupie najwyższego ryzyka są osoby po 70 roku życia. Osteoporoza powoduje obniżenie wytrzymałości kości, która zwiększa ich łamliwość. Powikłania będące konsekwencją złamań są znaczącą przyczyną chorobowości i umieralności.
  • Depresja. Przyczyną depresji u seniorów jest najczęściej samotność, bezproduktywność, bezradność i uczucie, że nie są oni już nikomu potrzebni. Nie wolno więc lekceważyć żadnych oznak pogorszenia samopoczucia u osób starszych i jeśli to tylko możliwe, należy mobilizować ich do aktywnego życia społecznego.

Na wiele z powyższych schorzeń znamy sprawdzone lekarstwa. Niestety w większości przypadków są to choroby nieuleczalne. Medykamenty pozwalają jednak minimalizować konsekwencje i dolegliwości.

Jak sobie z tym radzić?

Najważniejsza jest opieka. Problemy zdrowotne osób starszych są częstą przyczyną depresji i spadku samopoczucia, gdyż seniorzy czują, że są obciążeniem dla swoich bliskich. Należy więc regularnie spędzać z nimi czas i rozmawiać.

Oczywiście w natłoku obowiązku służbowych, rodzinnych i osobistych, ciężko poświęcić każdą wolną chwilę seniorom. Warto więc poszukać pomocy domowej lub profesjonalnej pielęgniarki/pielęgniarza.

Kogo najlepiej wybrać? Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań. Jeśli opieka ma polegać na pomocy w sprzątaniu, gotowaniu, robieniu zakupów i spędzeniu kilku godzin dziennie (np. do powrotu pozostałych domowników), można poszukać osób prywatnych, bez szczególnych umiejętności. Gdy chodzi podawanie medykamentów (w tym robienie zastrzyków), pomoc przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych, myciu i ubieraniu się, należy zatrudnić wykwalifikowanych specjalistów.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class PILNE! opieka od 05.01.2020

Mieszka z mężem w dom jednorodzinnym, w małej miejscowości. Zdiagnozowany parkinson i osteoporoza. Porusza się za pomocą rollatora, w domu jest tzw. Treppenlift (krzesełko do wyjeżdżania po schodach). Podopieczna nie ma zaburzonej orientacji czasowo-przestrzennej, ani problemów z rozróżnianiem osób. Potrzebuje pomocy przy ubieraniu/rozbieraniu, oraz przy myciu oraz kładzeniu/układaniu się do łóżka. Je samodzielnie. Nie ma problemu ze spaniem w nocy, do toalety chodzi sama.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 03.01.2020

Pan mieszka w domu jednorodzinnym na obrzeżach dużego miasta. Podopieczny jest po wylewie i ma początki demencji. Pan ma częściową inkontynencję, w zwiazku z czym korzysta z butelki do oddawania moczu lub ma zakładane wkładki. Porusza się samodzielnie za pomocą rollatora. Senior potrzebuje pomocy przy wstawaniu i kładzeniu się do łózka (nie transfer). Potrzebne jest wsparcie przy chodzeniu po schodach. Pan potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu i rozbieraniu się.

Zobacz ofertę
class opieka od 08.02.2020

Do opieki małżeństwo mieszkające w domu jednorodzinnym w 94253 Bischofsmais. Pan ma 77 lat, 165 cm, 65 kg. Pflegestufe 3. Podopieczny jest po wylewie i ma inkontynencję. W związku z przebytym wylewem jest problem z komunikacją, o 7.30 rano codziennie przychodzi Pflegedienst do Podopiecznego i podaje podopiecznemu leki oraz obsługuje pompę, która mu te leki doprowadza. Pan wstaje około 9.30 rano i wówczas potrzebuje pomocy przy wstawaniu, myciu, ubieraniu i rozbieraniu się. Śniadanie podopieczny spoŻywa około godziny 10 rano. Pacjent wstaje samodzielnie, na spacery porusza sie na wózku inwalidzkim. Podopieczna jest po lekkim wylewie, który wypłynął na mowę (nie mówi, lecz wydaje z siebie dźwięki). Porusza się samodzielnie, myje się i ubiera samodzielnie (czasem trzeba skontrolowac czy wszystko ok). Pani sama codziennie rano idzie do piekarni po pieczywo. Dom jest dostosowany do Podopiecznych. Znajduje się tam cały potrzebny sprzęt: 1) wózek inwaldizki dla Podopiecznego 2) Specjalistyczne łóżko 3) Krzesełko elektyczne do kąpieli 4) Lift 5) Łazienka dostosowana dla niepełnosprawnych 6) Mieszkanie dosostowane dla niepełnosprawnych 7) Automatyczne otwieranie drzwi 8) Rollator dla Podopiecznej W tym samym domu, w osobnym mieszkaniu, mieszka syn podpopiecznych, który na codzień pracuje. Syn zabiera opiekunkę na cotygodniowe zakupy.

Zobacz ofertę