• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Najczęstsze problemy osób w wieku podeszłym - choroby geriatryczne

Najczęstsze problemy osób w wieku podeszłym - choroby geriatryczne

Osoby starsze często borykają się z wieloma dolegliwościami zdrowotnymi. Niestety, nie tylko utrudniają one normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych obowiązków, ale mogą także stać się przyczyną ubezwłasnowolnienia.

Najczęstsze problemy osób w wieku podeszłym - choroby geriatryczne 29 paź

Seniorzy cierpiący na chorobę Alzheimera, demencję, nowotwory w zaawansowanym stadium i inne podobne problemy zdrowotne ludzi starszych na rozwiniętym etapie, często potrzebują stałej opieki. Statystyki są nieubłagane. Biorąc pod uwagę, że europejskie społeczeństwo starzeje się, warto poznać zagrożenia, które czekają zarówno na nas, jak i na naszych bliskich.

Choroby geriatryczne – poważne problemy zdrowotne osób w podeszłym wieku

Nikt z nas nie chce borykać się z problemami zdrowotnymi, które dopadają osoby w podeszłym wieku. Niestety, musimy być na nie przygotowani. Do najczęściej występujących chorób geriatrycznych należą m.in.:

  • Choroba Alzheimera. Objawia się ona zanikiem pamięci, dezorientacją i upośledzeniem zdolności rozumowania, rozpoznawania ludzi itp.
  • Choroba Parkinsona. Choroba układu nerwowego. Objawia się drżeniem kończyn i zaburzeniami mowy.
  • Nadciśnienie tętnicze. Zaliczane do najczęściej spotykanych schorzeń układu sercowo-naczyniowego u seniorów. Występowanie nadciśnienia tętniczego rośnie wraz z wiekiem.
  • Nowotwory. Do najczęściej występujących nowotworów u osób starszych zaliczamy m.in.: rak płuc, prostaty piersi, przełyku, trzustki, żołądka, jelita grubego, skóry (czerniak), nerki i pęcherza moczowego.
  • Cukrzyca. Chociaż po 60 roku życia ciężko wykluczyć ryzyko zachorowania na cukrzycę, można je zminimalizować. Regularne badania, aktywność fizyczna i zbilansowana dieta powinna obniżyć zagrożenie.
  • Choroby zwyrodnieniowe stawów. Tego typu dolegliwości powodują ogromny ból, ograniczenia ruchowe lub powstawanie patologii prowadzących do poważniejszych konsekwencji i powikłań. Obecnie ponad 50% osób po 50-tym roku życia cierpi na problemy ze stawami.
  • Osteoporoza. W grupie najwyższego ryzyka są osoby po 70 roku życia. Osteoporoza powoduje obniżenie wytrzymałości kości, która zwiększa ich łamliwość. Powikłania będące konsekwencją złamań są znaczącą przyczyną chorobowości i umieralności.
  • Depresja. Przyczyną depresji u seniorów jest najczęściej samotność, bezproduktywność, bezradność i uczucie, że nie są oni już nikomu potrzebni. Nie wolno więc lekceważyć żadnych oznak pogorszenia samopoczucia u osób starszych i jeśli to tylko możliwe, należy mobilizować ich do aktywnego życia społecznego.

Na wiele z powyższych schorzeń znamy sprawdzone lekarstwa. Niestety w większości przypadków są to choroby nieuleczalne. Medykamenty pozwalają jednak minimalizować konsekwencje i dolegliwości.

Jak sobie z tym radzić?

Najważniejsza jest opieka. Problemy zdrowotne osób starszych są częstą przyczyną depresji i spadku samopoczucia, gdyż seniorzy czują, że są obciążeniem dla swoich bliskich. Należy więc regularnie spędzać z nimi czas i rozmawiać.

Oczywiście w natłoku obowiązku służbowych, rodzinnych i osobistych, ciężko poświęcić każdą wolną chwilę seniorom. Warto więc poszukać pomocy domowej lub profesjonalnej pielęgniarki/pielęgniarza.

Kogo najlepiej wybrać? Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań. Jeśli opieka ma polegać na pomocy w sprzątaniu, gotowaniu, robieniu zakupów i spędzeniu kilku godzin dziennie (np. do powrotu pozostałych domowników), można poszukać osób prywatnych, bez szczególnych umiejętności. Gdy chodzi podawanie medykamentów (w tym robienie zastrzyków), pomoc przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych, myciu i ubieraniu się, należy zatrudnić wykwalifikowanych specjalistów.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 2024-06-01
O213 Pani Niemcy - 82284 Grafrath 01.06
Niemcy - 82284 Grafrath

Do opieki Pani 90 lat, 168 cm, 80 kg wagi. Mieszka sama w domu jednorodzinnym w miejscowości Grafrath (82284). Seniorka jest bardzo miłą i przyjazną osobą. Lubi rozmawiać, oglądać telewizję, spacery. Podopieczna ma przyznane Pflegegrad 2. Seniorka ma zdiagnozowane problemy z ciśnieniem i sercem, jest osobą inkontynencyjną, ma zakładane pieluchomajtki i wkładki. Porusza się przy pomocy rollatora. Na obecną chwilę sama wstaje, sama się myje, sama się ubiera.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-05-31
O61 Pan - Niemcy - 85622 Feldkirchen 31.05
Niemcy - 85622 Feldkirchen

Podopieczny mieszka sam w domu jednorodzinnym. Porusza się samodzielnie lub z pomocą rollatora. Ma zdiagnozowaną cukrzycę insulinową, początki demencji. Pan ma założony woreczek na mocz. Raz w tygodniu przychodzi lekarz na wizytę domową. Podopieczny jest bardzo spokojną i wesołą osobą. Potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach typu mycie, ubieranie, rozbieranie. Na zakupy jeździ się raz w tygodniu z córką, ponieważ sklepy są dość daleko ( 3 km, ale w domu jest rower, zależy od opiekunki czy chce sama jechać na zakupy czy z córką). Do Pana 4 razy dziennie przychodzi Pflegedienst do mierzenie cukru, oraz podawania insuliny. Podopieczny przesypia całe noce.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-05-10

Pani 95 lat, 170 cm, 90 kg. Mieszka sama we własnym mieszkaniu. Seniorka porusza się za pomocą rolltora, ma zdiagnozowane początki demencji, ale jest bardzo mało wyczuwalna, jest po operacji piersi, miała raka, na obecną chwilę jest wyleczona, jest czysto. Seniorka jest spokojną i miłą osobą. Bardzo dużo czynności wykonuje samodzielnie, nie chce pomocy. Sama się myje, ubiera, chodzi do toalety. Ma zakładane pieluchomajtki, które również sama sobie zakłada. W mieszkaniu jest jedna łazienka i dwie toalety.

Zobacz ofertę