• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Najczęstsze problemy osób w wieku podeszłym - choroby geriatryczne

Najczęstsze problemy osób w wieku podeszłym - choroby geriatryczne

Osoby starsze często borykają się z wieloma dolegliwościami zdrowotnymi. Niestety, nie tylko utrudniają one normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych obowiązków, ale mogą także stać się przyczyną ubezwłasnowolnienia.

Najczęstsze problemy osób w wieku podeszłym - choroby geriatryczne 29 paź

Seniorzy cierpiący na chorobę Alzheimera, demencję, nowotwory w zaawansowanym stadium i inne podobne problemy zdrowotne ludzi starszych na rozwiniętym etapie, często potrzebują stałej opieki. Statystyki są nieubłagane. Biorąc pod uwagę, że europejskie społeczeństwo starzeje się, warto poznać zagrożenia, które czekają zarówno na nas, jak i na naszych bliskich.

Choroby geriatryczne – poważne problemy zdrowotne osób w podeszłym wieku

Nikt z nas nie chce borykać się z problemami zdrowotnymi, które dopadają osoby w podeszłym wieku. Niestety, musimy być na nie przygotowani. Do najczęściej występujących chorób geriatrycznych należą m.in.:

  • Choroba Alzheimera. Objawia się ona zanikiem pamięci, dezorientacją i upośledzeniem zdolności rozumowania, rozpoznawania ludzi itp.
  • Choroba Parkinsona. Choroba układu nerwowego. Objawia się drżeniem kończyn i zaburzeniami mowy.
  • Nadciśnienie tętnicze. Zaliczane do najczęściej spotykanych schorzeń układu sercowo-naczyniowego u seniorów. Występowanie nadciśnienia tętniczego rośnie wraz z wiekiem.
  • Nowotwory. Do najczęściej występujących nowotworów u osób starszych zaliczamy m.in.: rak płuc, prostaty piersi, przełyku, trzustki, żołądka, jelita grubego, skóry (czerniak), nerki i pęcherza moczowego.
  • Cukrzyca. Chociaż po 60 roku życia ciężko wykluczyć ryzyko zachorowania na cukrzycę, można je zminimalizować. Regularne badania, aktywność fizyczna i zbilansowana dieta powinna obniżyć zagrożenie.
  • Choroby zwyrodnieniowe stawów. Tego typu dolegliwości powodują ogromny ból, ograniczenia ruchowe lub powstawanie patologii prowadzących do poważniejszych konsekwencji i powikłań. Obecnie ponad 50% osób po 50-tym roku życia cierpi na problemy ze stawami.
  • Osteoporoza. W grupie najwyższego ryzyka są osoby po 70 roku życia. Osteoporoza powoduje obniżenie wytrzymałości kości, która zwiększa ich łamliwość. Powikłania będące konsekwencją złamań są znaczącą przyczyną chorobowości i umieralności.
  • Depresja. Przyczyną depresji u seniorów jest najczęściej samotność, bezproduktywność, bezradność i uczucie, że nie są oni już nikomu potrzebni. Nie wolno więc lekceważyć żadnych oznak pogorszenia samopoczucia u osób starszych i jeśli to tylko możliwe, należy mobilizować ich do aktywnego życia społecznego.

Na wiele z powyższych schorzeń znamy sprawdzone lekarstwa. Niestety w większości przypadków są to choroby nieuleczalne. Medykamenty pozwalają jednak minimalizować konsekwencje i dolegliwości.

Jak sobie z tym radzić?

Najważniejsza jest opieka. Problemy zdrowotne osób starszych są częstą przyczyną depresji i spadku samopoczucia, gdyż seniorzy czują, że są obciążeniem dla swoich bliskich. Należy więc regularnie spędzać z nimi czas i rozmawiać.

Oczywiście w natłoku obowiązku służbowych, rodzinnych i osobistych, ciężko poświęcić każdą wolną chwilę seniorom. Warto więc poszukać pomocy domowej lub profesjonalnej pielęgniarki/pielęgniarza.

Kogo najlepiej wybrać? Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań. Jeśli opieka ma polegać na pomocy w sprzątaniu, gotowaniu, robieniu zakupów i spędzeniu kilku godzin dziennie (np. do powrotu pozostałych domowników), można poszukać osób prywatnych, bez szczególnych umiejętności. Gdy chodzi podawanie medykamentów (w tym robienie zastrzyków), pomoc przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych, myciu i ubieraniu się, należy zatrudnić wykwalifikowanych specjalistów.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class PILNE! opieka od 2025-05-01

Do opieki Pan mieszkający z żoną w domu jednorodzinnym w Monachium. Pan ma 92 lata, 175 cm, 70 kg. Pflegegrad 4. Pani ma 91 lat, 150 cm, 45 kg. Nie ma Pflegegrad. Pan choruje na Parkinsona. Wymaga pomocy przy transferze. W domu jest podnośnik. Porusza się na wózku inwalidzkim. W związku z chorobą u Pana występują problemy z mową. Pan ma też problemy ze słuchem. Jest osobą podwójnie inkontynencyjną. Ma zakładane pieluchomajtki. Potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu, rozbieraniu się oraz przyjmowaniu posiłków. Przychodzi Pani do sprzątania raz w tygodniu, ale jeśli jest coś do zrobienia w trakcie to należy to zrobić. Pan był w domu do tej pory przy wsparciu żony i Pflegedienst, które przychodziło na 2/3 h dziennie. Potrzebna osoba z dobrym niemieckim , spokojna.

Zobacz ofertę
class opieka od 2025-05-15
O220 Pani - Niemcy 81927 Monachium 15.05
Niemcy - 81927 Monachium

Do opieki Pani mieszkająca w Monachium (81927). Seniorka ma 93 lata, 158 cm, 58 kg. Pflegegrad 2. Porusza się za pomocą rollatora lub kul. Pani ma problemy z sercem, jest po operacji jelita grubego i od tego czasu spożywa jedzenie wegetariańskie Potrzebna osoba , która będzie gotować dla Podopiecznej wegetariańskie jedzenie. Seniorka ma przy łóżku krzesełko toaletowe, z którego korzysta w nocy. Sklepy są oddalone o 10 min drogi, możliwość dojazdu rowerem. Osobna łazienka do dyspozycji dla opiekunki na przeciwko pokoju opiekunki. Potrzebna osoba z dobrym niemieckim, niepaląca.

Zobacz ofertę
class opieka od 2025-05-16

Do opieki jest małżeństwo, mieszkają w domu jednorodzinnym w miejscowości 78354 Sippligen. Oboje Seniorów mają inkontynecję, Seniorka - 5 grupa inwalidzka, zdiagnozowana: demencja/alzheimer, porusza się samodzielnie. Pani ma problemy ze słuchem. Senior: 3 grupa inwalidzka, Pan porusza się na wózku inwalidzkim, potrzebny transfer z łózka na wózek oraz na toaletę, Pan pomaga. Podopieczny ma dolegliwości związane z wiekiem starczym, problemy z ciśnieniem i sercem.

Zobacz ofertę